Sorting
Source
Katalog zbiorów
(2)
Form of Work
Książki
(2)
Komiksy i książki obrazkowe
(1)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Proza
(1)
Status
available
(1)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia
(2)
Author
Bikont Anna (1954- )
(1)
Chmielewska Iwona
(1)
Korczak Janusz
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(1)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(2)
Language
Polish
(2)
Audience Group
9-13 lat
(1)
Dzieci
(1)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Subject
Antysemityzm
(1)
Komunizm
(1)
Król Maciuś Pierwszy (postać fikcyjna)
(1)
Ocaleni z Holokaustu
(1)
Prawa dziecka
(1)
Przywódcy i głowy państw
(1)
Samodzielność
(1)
Tożsamość narodowa
(1)
Trauma
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
1901-2000
(1)
1945-1989
(1)
Subject: place
Polska
(1)
Genre/Form
Książka obrazkowa
(1)
Opowiadania i nowele
(1)
Powieść graficzna
(1)
Reportaż
(1)
Domain
Historia
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
2 results Filter
Book
In basket
Nie koniec, nie początek : powojenne wybory polskich Żydów / Anna Bikont. - Wydanie I. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne ; Warszawa : Polin Muzeum Polskich Żydów, 2025. - 407 stron : fotografie, faksymilia ; 23 cm.
(Reportaż)
Żydowscy rolnicy na Dolnym Śląsku nadający krowom imiona w jidysz. Żydzi odbudowujący na zgliszczach życie religijne, wydający gazety, prowadzący szkoły, angażujący się w politykę. Usiłujący nielegalnie wydostać się z Polski, miesiącami w drodze, w oczekiwaniu na pociąg, statek. Uparcie, lecz bezskutecznie próbujący dochodzić sprawiedliwości przed sądem. Pieczołowicie zbierający świadectwa Zagłady. Kołyszący dzieci w wózkach w obozach dla uchodźców. Planujący zatruć wodę w niemieckich miastach. Obraz żydowskiego życia tuż po wojnie to wciąż słabo znany "krajobraz po bitwie". Osamotnieni, często przytłoczeni wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać, otoczeni wrogością, nieraz w śmiertelnym niebezpieczeństwie, musieli podjąć nieskończenie trudną decyzję - co dalej? Czy zostać w kraju, gdzie spoczęły prochy ich bliskich, czy opuścić na zawsze ten wielki cmentarz? Czy pielęgnować żydowską tradycję, czy też porzucić tożsamość, która stała się przyczyną tylu cierpień, i skrzętnie ukryć swoje pochodzenie? Jak wejść w to nowe życie, które naznaczyła pustka? Książka Anny Bikont to pierwszy reportaż całościowo opisujący losy polskich, ocalałych Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. To przemilczana historia, która domagała się opowiedzenia. [nota wydawcy]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
All copies are currently on loan: sygn. 94(438) [Dział dla Dorosłych] (1 egz.)
Book
In basket
Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? – to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy. Jak ciężko być królem to książka, która powstała w oparciu o wybrane fragmenty Króla Maciusia Pierwszego ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej. Korczak podkreślał, że pamięć „o wewnętrznym dziecku w sobie” pozwala zachować świeżość i czystość spojrzenia na świat, dzieci zaś uważał za pełnoprawnych obywateli i uczestników życia społecznego. Chciał, aby wierzyły w siebie i wiedziały, że „nie można zostawiać świata takim, jaki jest”. Ta książka chce o tym przypomnieć. Jak ciężko być królem to niezwykła lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. Op [Dział dla Dzieci i Mł.] (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again